Hostnig

Mail

Webmail

První možnost jak přistupovat k poště na hostingovém serveru je webmail.

Spustíte si internetový prohlížeč a v něm zadáte adresu našeho webhostingu:

 https://webmail.grumpa.net/

Nepřehlédněte "s" v https://.

Dostanete se na stránku s přihlášením. Tam zadáte svoje uživatelské jméno (zpravidla ve tvaru vase-domena.cz-uzivatel) a heslo. A jste v poště!

Při prvním přihlášení si nezapomeňte nastavit svoje osobní údaje v sekci nastavení. Webmail vám nabízí hodně možností, určitě je prostudujte. Máte k dispozici kvalitní nápovědu!

Poštovní program

Tady je nastavení o něco složitější. Pokud si s tím nebudete vědět rady, obraťte se přímo na grumpa.net - nastavení pošty máte v pořizovací ceně.

Nastavit je třeba:

 server s poštou:   host1.grumpa.net
 uživatelské jméno: vase-domena.cz-uzivatel
 heslo:             to víte vy
 typ serveru pošty: POP3, nebo IMAP (viz níže)
 zabezpečení:       TLS, nebo SSL (viz níže)
 server pro odesílání pošty (smtp): (viz níže)

Seznam uživatelských účtů a hesel má k dispozici osoba z vaší firmy, která maily u nás objednávala.

Server pro odesílání pošty (SMTP)

máte k dispozici od vašeho poskytovatele připojení k Internetu. Je to běžná praxe. Neposkytuje-li váš poskytovatel tento server, můžeme vám odesílání pošty zprostředkovat na hostingovém serveru. Požádejte nás.

Zabezpečení

Server je připraven na šifrované spojení s vaším poštovním programem. Toto by měla být samozřejmost a prakticky všechny poštovní programy šifrované spojení ovládají. Proto při nastavování poštovního účtu musíte vybrat TLS, nebo SSL (naše servery umí oboje).

Opačně řečeno, nelze přistupovat k serveru po nezabezpečené lince. Server odmítne vaše heslo přijmout. A dobře dělá. Takže TLS, nebo SSL.

POP3 vs. IMAP

Jaký typ práce s poštou vybrat?

POP3 je klasická metoda, kdy váš poštovní program stáhne nové e-maily ze serveru a pak je na serveru nechá smazat.

IMAP naproti tomu nechává poštu na serveru. Váš poštovní program maily vidí, zobrazí vám je, ale maily stále zůstávají na serveru (pokud je samozřejmě nemažete sami). Výhod je několik:

  • poštu máte stále na serveru, takže si můžete nastavit IMAP v několika různých počítačích (např. doma a v práci) a stále pracujete s toutéž poštou.
  • server umožňuje vytvářet složky a zprávy mezi nimi přesouvat; umožňuje řadit zprávy podle korespondence (tedy mail - opověď na něj - odpověď na odpověď...). Všechny tyto operace jsou velmi rychlé.
  • WebMail přistupuje k poště vždy přes IMAP. Pokud poštu stahujete přes POP3 (nepřesvědčil jsem vás), tak přes webmail uvidíte alespoň nové zprávy, které POP3 ještě nestáhnul (třeba když jste na dovolené a chcete si poštu číst v internetové kavárně).

Zádrhele

V mém poštovním programu se mi smazané zprávy označí přeškrtnutím, ale stále jsou vidět. Jak se jich zbavit?

V menu "Úpravy" je položka "Odstranit smazané". Tou dosáhnete kýženého efektu. Podotýkám, že v různých programech a v různých verzích se může tato volba jmenovat jinak a být v jiném menu. Najít byste jí tam ale měli vždy.

Případné další zádrhele napište na wiki@grumpa.net. Rádi sem přidáme řešení.