Homeopatie

Helios Hk

Helios.uk - domácí sada 36 léků

Aconitum

Lék č.1 na ostré nachlazení v zárodku. Užitečné v raných fázích nachlazení, horeček a zánětů. Vhodné pro zdravé lidi jejichž potíže se objevily náhle. Možné příčiny: studený a suchý vítr, zděšení, či šok. Charakterizované extrémním neklidem a strachem. Obzvláště může mít neopodstatněný strach ze smrti. Suchá horká kůže. Příznaky se zhoršují večerem, kolem půlnoci. Žízeň na studené nápoje. Může tvrdit, že všechno chutná hořce, vyjma vody. Zlepšení: na čerstvém vzduchu. Zhoršení: dotykem.

Antimonium tartaricum

Důležitý lék na (rachotivý) kašel, kdy pacient není schopen vykašlávat hleny (srv. Ipecauanha) a "topí se v hlenech". Pociťuje dušení, slabý, netečný a schlíplý. Může být popudlivý. Hodně zívá a potí se. Bíle pokrytý jazyk. Zlepšuje: Odkašlávání, sezení, studené nápoje. Zhoršení: horkem, ležením, 4h odpoledne, společností.

Apis

Lék č.1 na kousnutí a žihadla. Aby lék byl účinný, měly by příznaky obecně sedět na tento obraz: Vodnatelný otok, zarudlost, pálivé a bodavé bolesti, neklid, chybí žíznivost. Zlepšení: Studenými obklady. Zhoršení: Teplem, 4-6h odpoledne.

Argentum nitricum

Lék č.1 na strach z létání. Užitečné při úzkostech z očekávání a při žaludečních a střevních obtížích (říhání, plynatost). Vhodné pro horkokrevné lidi se sklonem cítit se uspěchaní a impulzivní. Mohou mít strach ze selhání, když mají vystoupit na veřejnosti. Jejich strach je oprávněný, jelikož často s věcmi spěchají a upadají do zmatku. (srv. Gelsemium, Lycopodium). Bolesti jako od třísky. Zlepšení: Na otevřeném povětří, rychlou procházkou. Zhoršení: Davy, sladkosti (dostanou průjem).

Arnica

Lék č.1 na úrazy / šoky / fyzickou vyčerpanost. Měla by být první volbou po většině úrazů, poranění, či fyzickém utrpení. Je-li podána včas, může omezit otékání a modřiny. Pacient má strach být dotýkán kvůli bolesti a může chtít být nechán osamotě. Může tvrdit, že je v pořádku, i když jasně není. Klasická odpověď někoho, kdo je v šoku. Horní část těla je horká, zatímco dolní chladná. Rovněž může být špatná paměť. Zlepšení: Ulehnutím s hlavou nízko. Zhoršení: Natřásáním, ležením na poraněné části.

Arsenicum album

Lék č.1 na otravu jídlem. Charakteristický velkou fyzickou skleslostí s mentálním neklidem. Pacient nechce být nechán osamotě. Může mít strach ze smrti. Bolesti a výtoky mohou být pálivé, ačkoliv pacient se cítí chladný a všechny symptomy s výjimkou bolesti hlavy se lepší teplem. Žíznivý, upíjí malé doušky zpravidla horkých nápojů. Zlepšení: teplem, ležením. Zhoršní: Od půlnoci do 3h v noci.

Belladonna

Lék č.1 na velmi vysoké horečky. Zanícená oblast nebo celý pacient (!) je zarudlý a horký. Oči jsou skelné a panenky rozšířené. Nástup potíží je náhlý. Pravděpodobná příčina: Vystavení hlavy chladu. Bolesti jsou prudké a pulzující. Zrychlený tep. Pacient je zlobný, může blouznit a mít vidiny. Žíznivý, může se dožadovat limonády. Zlepšení: Ležením. Zhoršení: Dotykem a natřásavým pohybem; ve 3h odpoledne.

Bryonia

Lék č.1 na suchý, bolestivý kašel. Suchost všech sliznatých blan. Velká žízeň na velká množství v dlouhých intervalech (na rozdíl od Arsenika). Pacient leží naprosto v klidu. Všechny symptomy se výrazně zhorší sebemenším pohybem. Bolesti jsou píchavé. "Medvěd s bolavou hlavou" který je vznětlivý a rozmrzelý otázkami a panikou kvůli němu. Zlepšení: Pevným stiskem. Zhoršení: 9h večer, po snědení zelí, nebo fazolí.

Calcarea carbonica

Lék č.1 na pomalé, obtížné prořezávání zubů. Často je potřeba při růstu nebo při procházení velkými vývojovými změnami. Klasicky tlustí, světlí a ochablí. Zimomřiví. Snadno vyčerpaní a velmi se potící (zvláště zadní část hlavy). Nakyslý zápach. Mohou se bát mnoha věcí (např. tmy, stvůr, zvířat, hmyzu). Zpomalený vývoj, zvláště slabý ve vstřebávání potravy, což může působit potíže při tvorbě kostí a zubů. Dožaduje se vařených vajec. Zlepšení: Zácpou, suchým počasím. Zhoršení: Výšky, prostydnutím, provlhnutím, prořezáváním zubů, mlékem.

Calendula

Lék č.1 na léčbu poranění. Velmi užitečný lék první pomoci při říznutí, povrchové záněty či opařeniny, vředy, poranění kůže na hlavě, po vytažení zubu, či po porodu. Stimuluje uzdravování zjizvené tkáně (bez modřin). Používá se zevně jako krém, mast, nebo tinktura. Užijte vnitřně je-li tu hodně znepokojení, či hnisání (srv. Hepar sulph). Zlepšení: teplem, chůzí, či ležením v naprostém klidu. Zhoršení: vlhkým počasím s bezvětřím, večer.

Cantharis

Lék č.1 na silnou bolest z popálení. Často účinný v léčbě zánětu močového měchýře, kde jsou pálivé bolesti před, během či po močení. Silné duševní a fyzické podráždění. Nástup je náhlý a prudký. Bolesti jsou řezavé a pálivé. Pacienti mají pálení, intenzivní žízeň, ale zhorší se po napití (zvláště studených nápojů). Zlepšení: Chladnými obklady. Zhoršení: Dotykem.

Carbo vegetable

Lék č.1 na vzkříšení. "Homeopatický oživovač mrtvol." Tento lék zachránil mnoho životů. Symptomy v jejich nejvyšší krajnosti jsou stavem naprostého kolapsu způsobeného nedostatkem kyslíku. Tělo (včetně dechu) je studené. Může se objevit ochablost, mdlo či sklíčenost. Méně závažné případy mají extrémní netečnost. Mnoho zažívacích poruch, obzvláště větry (srv. Lycopodium). Horní část břicha a žaludek jsou velmi nafouklé. Může být způsobeno požitkářstvím. Zlepšení: Chladný vzduch, ovívání, říhání. Zhoršení: Teplem, dehydratací, před spaním, těsným oblečením.

Drosera

Lék č.1 na černý kašel. Vynikající lék na (černý) kašel (srv. Atn tart, Ipecac), kde kašel je prudký, křečovitý a vede k dávení či zvracení či krvácení z nosu (srv. Ipecac). Pomáhá držení hrudníku. Pocit peříčka v hrdle. Nervozita. Emocionálně neústupný či podezřívavý. Všechny symptomy se zlepšují po půlnoci. Zlepšení: Sezením, venku na vzduchu. Zhoršení: Ulehnutím, mluvením, teplem.

Gelsemium

Lék č.1 na chřipku. Obzvláště je-li přítomen svalový třes nahoře a dole v zádech. Charakteristický ochrnulostí. Lék je znám jako "skleněná rakev", protože ačkoliv tu je naprostá tělesná zmoženost, je tu i mentální čilost. Pacient se třese, má bolavé svaly a pocit tíhy, obzvláště hlavy a očí - včetně padání víček. Zlepšení: Pocením, močením. Zhoršení: Fyzickou námahou.

Hepar sulphur

Lék č.1 na bolestivá, infikovaná poranění. Charakteristická je přecitlivělost na všechno: Bolestivý dotyk, chlad, hluk, námaha. Známý jako jeden z nejzimomřivějších léků. Emočně může být prudký a hněvivý. Sklon k tvorbě hnisu. Bolesti bodavé a jakoby od třísky (srv. Arg Nit). Zlepšení: Horkem, vlhkem, ležením v teplé posteli. Horší: Odkrytím, zimou.

Hypericum

Lék č.1 na poranění nervů. Užitečná první pomoc léčby tržných ran ostrými předměty, nebo poranění oblastí bohatých na nervy (např. prsty přibouchnuté dveřmi, pád na kostrč). Bolesti jsou extrémní a vystřelují podél nervů. Údajné protitetanové vlastnosti. Zhoršení: Pohybem, tlakem.

Chamomilla

Lék č.1 při prořezávání zubů u dětí. Zvláště, když dítě má jedno líčko červené. Charakteristická je přecitlivělost. Bolesti jsou nesnesitelné a zdají se mimo ovyklé meze nemoci či poranění. Vhodný pro špatně naladěné děti, které se zklidní jen když je nosíte a stále chtějí věci, které pak odmítají. Jsou horké a potí se (zvláště na hlavě). Zlepšení: Být nepřikrytý. Zhoršení: Od 21h do půlnoci.

China

Lék č.1 na dehydrataci. Choulostivé typy, jejichž smysly jsou příliš citlivé. Emocionálně a fyzicky vyčerpaní. Potíže nastávají často po ztrátě tekutin, silné dehydrataci (např. po horečce či průjmu). Nafouklé břicho, ale říhání neuleví (srv. Carbo-v). Zlepšení: Silným tlakem, ležením, hladověním, uvolněním šatů. Zhoršení: Lehkým dotykem.

Ignatia

Lék č.1 na čerstvou bolestnou ztrátu, či emocionální šok. Užitečný na léčbu symptomů, které následují po akutní ztrátě, zármutku či zklamané lásce. Není schopný přijmout co se stalo a reaguje nedůvěrou. Dalšími znaky mohou být škytavka, nedobrovolné vzdychání nebo zívání. Může se použít na léčbu mdlob a hysterie. Zlepšení: Teplem. Zhoršením: Tabákem, čerstvým vzduchem.

Ipecachuana

Lék č.1 na stálou, silnou nevolnost. Zvracení nepřináší úlevu. Náhlé jasně červené krvácení (z nosu, hemeroidy, menstruace). Křečovité dýchací obtíže. Suchý kašel s dušením a dávením, obtížné vykašlávání (srv. Ant-t). Bez žízně. Stálé slinění a čistý jazyk. Zlepšení: Venku na čerstvém vzduchu. Zhoršení: Přejedením.

Kali bichromicum

Lék č.1 na bolestivou sinusitidu. Vynikající lék na nachlazení a sinusitidu. Nicméně chronickou sinusitidu je lépe nechat léčit kvalifikovaným homeopatem. Jeho hlavní charakteristikou je velmi vláknitý, hustý žlutozelený výtok, který zapáchá (srv. Pulsatilla). Vhodný pro ty, kdo onemocněli po prochladnutí a jsou během nemoci zimomřiví. Nezávisle na této zimomřivosti se cítí hůře v létě. Bolesti jsou často v malém dobře určitelném bodě, ovšem mohou "putovat". Zlepšení: Teplem. Zhoršení: Při probuzení, v noci, po jídle.

Lachesis

Levostranné obtíže, nebo se přesouvají zleva doprava (obzvláště zhnisané hrdlo). Horkokrevní. Upovídaní, zábavní, ale s příliš aktivní myslí. Mohou být podezřívaví a žárliví. Vášniví. Zlepšení: Venku na čerstvém vzduchu, studenými nápoji, během a po menstruaci. Zhoršení: Menopauza, alkohol, cokoliv těsného kolem krku, po vyspání, horkem, špatným počasím.

Ledum

Lék č.1 zranění způsobená píchnutím a na monokly. Jako u Hyperica se uvádějí proti tetanové schopnosti. Užijte k léčbě hlubokých zranění (např. způsobených hřebíky) a na kousnutí zvířaty a hmyzem. Bolesti jsou bodavé, drásavé a pulzující. Oblast je nateklá, modrá a studná, ale kupodivu se cítí na povrchu horký. Zlepšení: Studenými obklady. Zhoršení: Horkem.

Lycopodium

Úzkostné. Nedostatek sebedůvěry, zvláště když se pouští do nových věcí, nebo má mluvit na veřejnosti. Zlepší se ale hned jak začnou (srv. ArgN, které selže z přílišné uspěchanosti). Může okouzlovat, ale doma může být diktátorský. Potíže na pravé straně nebo se přesouvají zprava doleva (opačně k Lachesis). Hodně větrů. Nafouklý žaludek i břicho. Sklon k plynatosti. Zlepšení: Horkými nápoji, sladkostmi, pohybem, venku na vzduchu, větrem. Zhoršení: 16-20h.

Magnesia phosphorica

Známá jako homeopatický aspirin. Velmi účinná, když jí rozdrtíte v horké vodě a usrkáváte. Užitečná na neuralgie hlavy a obličeje, svírání, nebo vystřelujících bolestech. Tiší bolesti hlavy, zubů, menstruační bolest. Na tento lék dobře reagují typy senzitivní či nervní, které často hovoří o svých bolestech. Vždy vyhledejte profesionální homeopatickou léčbu, pokud symptomy přetrvávají. Zlepšení: Teplem, pevným stiskem. Zhoršení: Chladem, odkrytím, dotykem.

Mercurius vivus

Lék č.1 na vředy v ústech. Vhodné pro lidi, kteří jsou lidskými teploměry, neuvěřitelně citliví jak na horko, tak na chlad a zlepší se při středních teplotách. Mají velmi zapáchající dech a výtoky (které mohou být žíhané krví). Jsou náchylní k otékání žláz, nachlazení a hojně se potí. Nepřiměřené slinění, obzvláště v noci, ale jsou krajně žízniví. Zhoršení: V noci v posteli.

Natrum muriaticum

Lék č.1 na opary, když jsou na rtech (bez dalších výrazných příznaků). Velmi citliví lidé, kteří si pamatují i nejmenší ústrky po dlouhou dobu. Všechno pociťují tak naléhavě, že mají sklon ochránit sebe tak, že se zastřelí. Při utěšování se cítí hůře, s výjimkou od vybraných lidí, či jednoho. Důležitý lék na tichý zármutek (ztuhlý horní ret). Prostředek dolního rtu může být hluboce prasklý. Výtoky jako vaječný bílek. Dožaduje se soli. Zlepšení: Ležením, klidným pocením. Zhoršení: Horkem, obzvláště ze slunce.

Nux vomica

Lék č.1 na kocovinu... a slabost pro bohaté jídlo. Lidé, kteří potřebují tento lék jsou velmi zimomřiví. Emočně mají sklon k napětí, jsou vznětliví a přecitlivělí. Trpí zažívacími potížemi a rovněž se cítí mnohem lépe po vyzvracení, které je pro ně ovšem obtížné. Často pracují a hrají velmi tvrdě, přežívajíc na kávové, alkoholové a tabákové "dietě", bez ohledu na to, jaký dopad to na ně má. Pro lepší výsledek vezměte lék několik hodin před tím, než půjdete spát. Zlepšení: Odpočinek, teplé a horké nápoje. Zhoršení: Ráno.

Phosphorus

Milé, těkavé, laskavé a sympatické typy. Naneštěstí jejich slabé hranice působí, že se mohou vyčerpat problémy druhých. Příliš citliví. Protknutí strachy a úzkostí. Pálivé teplo a bolesti. Sklon ke snadné krvácivosti. Touží po kořeněném jídle a zmrzlině. Zlepšení: Chladnými nápoji, jedením, spaním (včetně krátkého zdřímnutí). Zhoršení: Náhlou změnou počasí (zvláště bouřky), když nemá jídlo, ležení na levé straně.

Pulsatilla

Lék č.1 na dětské ušní infekce. Symptomy a pacienti sami jsou velmi proměnliví. Emocionálně jsou náladoví, uplakaní a dožadují se lichocení. Děti jsou přítulné a ufňukané. Typy Pulsatilla jsou bez žízně a výrazně se zhoršují v dusných, nevětraných místnostech. Jejich nálada se dramaticky zlepší, když jdou ven na čerstvý vzduch. Výtoky jsou husté, hladké a žluto-zelené. Potíže mohou přijít po provlhnutí, chladné nohy. Zlepšení: Koupání, plakání, pohyb, tlak. Zhoršení: Soumrak, vlhké, větrné počasí.

Rhus toxicodendron

Lék č.1 na výrony a přepínání se. Ztuhlost doprovázená strašným neklidem. Bolesti obvykle kolem kloubů, které bolí, jsou citlivé, jako potlučené. Při prvním pohybu se bolest zhorší s trhavým či píchavým pocitem, ale uleví se, když v pohybu pokračuje, pokud není příliš namáhavý. Během nachlazení, horeček, chřipek je trojúhelníkovitá červená špička jazyka vynikajícím potvrzujícím symptomem. Děti, které potřebují tento lék touží po studeném mléce. Zlepšení: Horko, jemný pohyb. Zhoršení: Vlhké, chladné počasí.

Ruta graveolens

Lék č.1 na poranění šlach a povrchu kostí. Akce Ruty je hlubší, ale má méně zřetelný obraz než Rhus Tox. Je méně neklidná. Má pocit poškozených kostí. Užitečná při poranění zápěstí, kolen, kotníků, či kostí se slabou pokrývkou masa (např. holeň). Zlepšení: Pohybem. Zhoršení: Ležením na postižené části.

Sepia

Užitečný lék na situace, které přicházejí s hormonálními změnami u žen. Vhodné pro ty, kdo jsou utahané a mají pocity tažení dolů a tíhy. Lhostejnost k těm, které miluje. Zimomřivá. Uplakaná. Nemá ráda soucit, raději je sama. Touží po kyselých věcech a čokoládě. Zlepšení: Rázným cvičením, jedením, teplem, venku na vzduchu. Zhoršení: Během menstruace, když nemá co jíst, těhotenství.

Silicea

Lék č.1 na vypuzení třísek ap. V léčbě první pomoci je vynikající na vypuzení cizích těles, ale opatrně, máte-li srdeční stimulátor, grommets, kovové špednlíky atd. Při akutních onemocněních je vhodná pro zimomřivé typy, které stále získávají infekce, které se velmi pomalu čistí. Žíznivá. Snadno se zpotí. Zlepšení: Horkem. Zhoršení: Chladem, vlhkým, mokrým počasím.

Staphisagria

Lék č.1 na nástřih hráze. Zdá se milá a klidná, ale může se cítit vzteklá, rozmrzelá, ponížená. Pocitové hranice byly porušené. Nechce, aby se jí dotýkali. Velmi užitečná po říznutí ostrými nástroji. Zlepšení: Teplem, odpočinkem. Zhoršení: Nedostatkem jídla, tabákem, námahou.

Sulphur

Horkokrevní, chtějí dveře a okna otevřená. Prázdný pocit v žaludku v 11 hodin. Touží po sladkostech a kořeněném jídle. Pálivé bolesti. Nepříjemné, leptavé, pálivé výtoky. Svědící. Nepoužívat rutinně na kožní potíže. Vždy vyhledejte kvalifikovaného homeopata. Zlepšení: Čerstvým vzduchem. Zhoršení: Teplem, koupáním, 10-11h dopoledne.